batch IMG 20240201 WA0036

Jak dobrze wiecie, w związku z przystąpieniem naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3 (Kierunek interwencji 3.2), w ostatnim czasie dużo działo się w szkolnej bibliotece, czytelni, jak również poza nimi.

Dzięki wsparciu finansowemu z ministerstwa oraz z Organu Prowadzącego w łącznej wysokości 15 000,00 złotych udało się zakupić aż 417 nowych książek o różnorodnej tematyce, zgodnie z Waszymi życzeniami wyrażonymi w ankietach. Ponadto nabyliśmy także program komputerowy Mol Net +, który pozwoli nam na unowocześnienie pracy naszej biblioteki i na zdygitalizowanie księgozbioru. Zgodnie z rozporządzeniem, każdy oddział klasowy realizował w okresie od września do grudnia różnorodne zadania czytelnicze:
• kl. 1 a - zakładka do wybranej książki + wystawa prac;
• kl. 1 b - projekt graficzny okładki do wybranej książki + wystawa prac;
• kl. 2 a i 2 b - cykl 4 spotkań "Klubu Przyjaciół Misia Puchatka"; czytanie uczniom przez wychowawcę historyjki o misiu, rozmowa kierowana, kolorowanie obrazków (4 takie spotkania, za każdym razem inna historyjka) + wystawa prac (w dwóch różnych terminach, zgodnie z wytycznymi NPRC);
• kl. 3 a - konkurs ze znajomości lektury "Dzieci z Bullerbyn" i wystawa makiet wioski Bullerbyn;
• kl. 3 b - konkurs ze znajomości lektury "Detektyw Pozytywka";
• kl. 4 a - "Zwierzę - mój przyjaciel" - recenzje i ilustracje do wybranych książek o zwierzętach + wystawa prac;
• kl. 4 b - "Przyjaciel na dobre i złe" - recenzje i ilustracje do wybranych książek o przyjaźni + wystawa prac;
• kl. 5 a - "Zostań mistrzem pięknego czytania wierszy" - konkurs klasowy na najładniej przeczytany utwór poetycki;
• kl .5 b - "Zostań mistrzem pięknego czytania prozy" - konkurs klasowy na najładniej przeczytany fragment epicki;
• kl. 6 a - "Mój ulubiony bohater literacki" - lapbook lub prezentacja multimedialna;
• kl. 6 b - "Mój ulubiony twórca literacki" - lapbook lub prezentacja multimedialna;
• kl. 7 a - klasowy album komiksowy dotyczący jednej wybranej legendy polskiej;
• kl. 8 a - konkurs fotograficzny "Sleeveface - ubierz się w książkę”.

Ponadto, w ramach realizacji NPRC, odbyło się kilka lekcji bibliotecznych:
• „Dzień Głośnego Czytania w czytelni szkolnej” (kl. 4b);
• „Jak powstaje książka? Wizyta w drukarni Sady w Krapkowicach” (kl. 4a i 4b);
• „Zabawy z lekturą Cukierku, ty łobuzie! Waldemara Cichonia” (kl. 1b);
• „Przygody Wnuczki antykwariusza - spotkanie z bohaterką powieści Justyny Bednarek” (kl. 1a i 1b).

Wiele ciekawych wydarzeń literackich odbyło się czy to w placówce, czy poza nią. Warto wymienić tu choćby:
• utworzenie półki bookcrossingowej;
• udział klas 7 i 8 w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w GBP w Gogolinie;
• spotkanie autorskie z panem Rafałem Noconiem, autorem komiksu „W pogoni za duchem” oraz panem Robertem Winiarzem, znawcą lokalnej historii (zorganizowane i poprowadzone przez Hannę Włosek w Sali GBP w Gogolinie) dla klas 6 a i 6b oraz dla klasy piątej z PSP nr 2;
• uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej;
• wyjazd klasy 6a do Opola na spektakl – czytanie dramaturgicznej adaptacji fragmentów „Hobbita” Tolkiena z cyklu „Nie rób scen” przez aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego;
• udział klas 5a, 6a i 6b w spotkaniu autorskim z panem Adamem Wajrakiem, przyrodnikiem, publicystą, autorem książek dla dzieci i dorosłych o zwierzętach Puszczy Białowieskiej (w GBP w Gogolinie);
• udział uczniów klas pierwszych w projekcie „Mała książka – wielki człowiek” organizowanym przez krakowski Instytut Książki, realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem MEN - pierwszakom w naszej szkole zostały przekazane nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodziły: książka „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.

Oczywiście, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników, biblioteka szkolna umożliwiła wypożyczenie książek na wakacje letnie i ferie zimowe.

Na stronie internetowej szkoły, w zakładce Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, znajdziecie artykuły informujące o wszystkich imprezach i wydarzeniach zorganizowanych w ramach tego projektu.

Wszystkim uczniom, wychowawcom oraz innym uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, wkład pracy i poświęcony czas. Bez Was życie biblioteki szkolnej z pewnością nie byłoby tak ciekawe.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszych działań programowych.

Hanna Włosek, Bożena Jakubowicz