batch spot aut zdj 1

24 października w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym bierze udział nasza szkoła, dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, odbyło się w bibliotecznej sali konferencyjnej spotkanie autorskie z panem Rafałem Noconiem, współtwórcą komiksu „W pogoni za duchem”.

Drugim gościem honorowym był pan Robert Winiarz, lokalny entuzjasta i znawca historii Gogolina i okolic. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych naszej szkoły oraz klasy piątej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z opiekunami.
Na początku panowie przedstawili się publiczności i opowiedzieli kilka słów o sobie i o tym, czym zajmują się na co dzień. Następnie wyjaśnili dzieciom, jak powstał ten wyjątkowy komiks - od pomysłu aż po publikację. Pan Rafał pokazywał slajdy obrazujące kolejne stopnie jego tworzenia, mogliśmy więc zobaczyć, jak wyglądały pierwsze szkice rysunków grafika, jak stopniowo nanoszono kolory i na końcu tekst w „dymkach”. Dowiedzieliśmy się, że żeby powstał efekt finalny, grafik musi rysować komiks aż 5 razy! Pan Winiarz opowiadał o czasach, w których została osadzona akcja i o realiach, jakie towarzyszyły naszemu miastu i jego mieszkańcom na początku XX wieku.
Potem przyszedł czas na pytania widzów. Uczniowie zadawali ich mnóstwo, niektóre nie były proste i stanowiły dla gości prawdziwe wyzwanie.
Najprzyjemniejszą częścią spotkania był niewątpliwie konkurs przygotowany przez pana Noconia: autor pokazywał dzieciom komiksowy rysunek poszczególnych gogolińskich budynków, a ich zadaniem było odgadnięcie, o który obiekt chodzi i gdzie on się znajduje. Dzięki temu mogliśmy dokładnie zobaczyć, jak bardzo zmieniła się nasza okolica przez minione 118 lat! Zwycięzcy oraz najaktywniejsi uczestnicy spotkania otrzymali w nagrodę egzemplarze komiksu, na których goście złożyli swoje autografy z dedykacjami.
Na końcu odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa, dzięki której zapamiętamy tę wyjątkową lekcję biblioteczną na długo.
Dziękujemy serdecznie jej bohaterom i publiczności za ogromne zaangażowanie i mamy nadzieję, że niebawem będzie sposobność do kolejnego literackiego spotkania.
Hanna Włosek, Bożena Jakubowicz