pasowanie zdj ilustr

W dniu 13 listopada nasze pierwszaki miały swoje święto: zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej.

Na specjalnej lekcji bibliotecznej rozmawialiśmy o ulubionych książkach, o czytaniu wspólnie z rodzicami, o różnicach pomiędzy biblioteką a księgarnią. Zapoznaliśmy się z regułami obowiązującymi w wypożyczalni księgozbioru i z zasadami dobrego obchodzenia się z książką. Kolejnym etapem spotkania były zagadki czytelnicze. Jak było do przewidzenia, dzieci udowodniły, że świat bajek, baśni i bohaterów literackich nie ma dla nich żadnych tajemnic!
Najważniejszym momentem było oczywiście uroczyste przyrzeczenie wypowiedziane głośno i wyraźnie przez każdego ucznia:

My uczniowie pierwszej klasy

Tobie, Książko, przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy.

I wskazówek i rad książek

będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika

traktować z powagą!

Na zakończenie uroczystości każdy świeżo upieczony czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz zakładkę do książki. Serdecznie gratuluję.
Dwa dni później pierwszaki odwiedziły bibliotekę, żeby wypożyczyć pierwszy raz książkę do domu. Jestem pewna, że to dopiero początek ich przygody z samodzielnym czytaniem.
Serdecznie zapraszam do obejrzenia fotorelacji z pasowania.

Hanna Włosek